📌Візит до Економічного університету Варни за програмою Erasmus + ✈

Хочу поділитися враженнями від візиту до Економічного університету Варни за програмою Erasmus +. Я була там 5 навчальних днів, і всі вони були насиченими та неймовірно корисними.

Це наш “споріднений” ВНЗ, ще з радянських часів наш університет тісно співпрацював ще на той момент з  Вищим інститутом народного господарства.

Перш за все, для мене і декількох викладачів з інших країн, які також приїхали за програмою Erasmus +, провели екскурсію по університету. ЕУ-Варна – університет зі 100-річною історією, знаходиться в центрі міста, а поруч – чудовий Приморський парк, пройшовши через який відразу потрапляєш до моря. Будівля університету історична, перед входом – доглянутий сад з лавками. Всередині будівлі привертають увагу виставки картин сучасних болгарських художників (постійні та тимчасові), частина з яких – подарунок університету. Поряд із ректоратом цікаво побачити галерею портретів ректорів.

Аудиторії красиві, зручні, обладнані мультимедійною технікою, чудовий конференц-зал. Мені дуже сподобалася їдальня, і справа не тільки в  красивому сучасному ремонті приміщення і якісній їжі – їдальня є місцем живого спілкування викладачів і співробітників. Цікаво, що в ЕУ-Варна дві їдальні – окремо для студентів і викладачів, відкриті вони суворо за графіком, причому для студентів і для сніданку, і для ланчу, а для викладачів – тільки для ланчу. У будівлі також знаходиться декілька кафетеріїв, де готують чудову каву.

Є спортивний комплекс з великим залом для волейболу-баскетболу, тренажерний зал, зали для танців, настільного тенісу тощо. Є прекрасна бібліотека, автоматизація діяльності якої проводилася (і продовжує проводитися) за кошти міжнародних грантів.

Для студентів всередині будівлі  побудована так звана “студентська вулиця”, на якій розташовані культурний центр, студентська рада тощо.

Цікаво, що ЕУ-Варна позиціонує себе не тільки як навчальний і науковий, але і як культурний центр міста. У новій будівлі зали АУЛА проводяться безкоштовні концерти, кінопокази, конкурси тощо, причому він відкритий для всіх городян.

Заняття в ЕУ-Варна починаються рано, о 7:30 ранку, є заняття також і на вихідних. Занять багато, оскільки семестр короткий (в цьому році – з 21 лютого і закінчується вже 25 квітня), потім близько місяця триває сесія. Для підготовки до кожного іспиту дається більше тижня.

Іспити приблизно по 80% предметів (за рішенням викладачів) проходять у вигляді тестів. Для цього створено спеціальний тестувальний центр, де встановлені комп’ютери, а кожен студент розташовується у  своєрідному “осередку” (кабінці), ведеться відеоспостереження. Програмне забезпечення для проведення тестів написано командою самого ЕУ-Варна, чим вони дуже пишаються.

Після успішного проходження тесту студент має можливість протягом певного часу оцінити як роботу викладача, так і якість дисципліни (по 5 питань по кожному напрямку).

В ЕУ-Варна є цікавий досвід залучення абітурієнтів. Справа в тому, що вступні іспити (теж у вигляді тестів) можна здавати задовго до початку вступної компанії (так званий “ранній прийом”). Більш того, якщо абітурієнта не влаштовує оцінка, він має можливість перездати тест необмежену кількість разів. Кожен абітурієнт складає зручний для себе розклад іспитів. Правда, такі послуги платні: перша здача – 25 євро, всі наступні – по 10 євро, але для Болгарії це не дуже великі гроші. Досвід показує, що більшість абітурієнтів здає тести з першого разу, і після здачі потрібної кількості іспитів стає студентом, ще перебуваючи в школі.

Навчання в рамках державного замовлення в ЕУ-Варна спонсується державою, студенти оплачують відносно невеликі суми (наприклад, на 2019/2020 навчальний рік вартість одного семестру за основними спеціальностями – 115 євро, за спеціальностями “Інформатика і комп’ютерні науки” та “Веб і мобільні технології “– 225 євро).

Мені пощастило не тільки читати лекції студентам спеціальності “Бізнес-інформаційні системи”, але і бути присутньою на захисті курсових проектів з дисципліни “Е-Бізнес” студентами спеціальності “міжнародний бізнес”. Захист відбувався англійською мовою, оскільки студенти цієї спеціальності навчаються англійською мовою. Студенти малими групами (по 2-3 особи) представляли свої бізнес-ідеї, реалізовані засобами конструкторів веб-сайтів.

Також я була присутня на конкурсі наукових робіт студентів кафедри “Інформатика” (спеціальності “Бізнес-інформаційні системи”, “Інформатика та комп’ютерні науки” та “Веб і мобільні технології”). Серед проектів були платформа для фрілансингу, чат боти, платформа для служб таксі, платформа для дистанційного навчання, Інтернет-магазини і багато іншого.

Переможці конкурсу отримали грошові призи (1-е місце – 30 євро), але найголовніше – визнання колег і викладачів.

Цікавим досвідом заохочення студентів поділився директор Центру досліджень і застосування нових інформаційно-комунікаційних технологій Георгій Зеленков (до речі, це за його ініціативою було створено тестувальний центр, розроблено програмне забезпечення з проведення тестів, була реалізована ідея “раннього прийому”). Для найуспішніших студентів з кафедри “Інформатика” він організував цикл майстер-класів від представників бізнесу, в основному – зі сфери інформаційних технологій. Для вступу на цей майстер-клас студенти проходять відбір як за професійними, так і за особистими якостями.

Чи варто згадувати, що більшість інформації розміщено на веб-сайті університету, у т.ч. англійською та російською мовами. Багато послуг (наприклад, запис на тестування) також реалізовані он-лайн.

Я провела дуже корисний і насичений навчальний тиждень в ЕУ-Варна. Erasmus + – це дійсно відмінна можливість обміну досвідом, ідеями та кращими практиками у методологіях викладання та розвитку взаємодії між інституціями.

Меджибовська Наталія Семенівна
проф. каф. ЕКтаІТ