Jean Monnet Module

1. У серпні 2015 юридичні представники професор, д.е.н М.І. Звєряков (ректор ОНЕУ) та професор Альваро Фернандес (науковий координатор) проекту: 564705-EPP-1-2015 Семінар Економіка Європейського союзу (ЄС)та відносини ЄС -Українаотримали звістку, що їх заявка в рамках проекту Еразмус+ модуля Жана Моне отримала грант на 3 роки.

Гранти для модулів, затверджені Комітетом з оцінки розраховуються згідно з кількістю навчальних годин академічного координатора протягом 3-х років. Тарифна ставка для покриття інших витрат і самофінансування університету розраховуються автоматично.

З 611 поданих з усього світу заявок, 129 були відібрані для фінансування в 2015 р. В Україні 5 проектів отримали грант ЄС.


2. Здійснення семінару почалося у вересні 2015 року.

Плакати в 3-х університетах (Одеський національний економічний університет, Одеський національний університет та Одеський національний політехнічний університет ) оголосили про семінар.

3. Церемонію відкриття семінару 10 вересня висвітило телебачення. Ректор, проректор і науковий координатор дали інтерв’ю для «ВЕСТИ Одесса» та «7 каналу»

Opening session: address of ONEU Rector
  1. Michael Zveryakov — Rector ONEU
  2. Alvaro Fernandes – Academic Coordinator
  3. George Shubartovsky – Vice-Rector ONEU, Logistics
  4. Viktor Shobik — Vice-Rector ONPU
  5. Yuriy Nikolayev – Ph. D., ONU
  6. Sergey Jakubovsky – Head of Department of World Economy and International Economic Relations
Interview for «7th channel» of Academic Coordinator

Address of Academic Coordinator in the opening session

Video «Odessa Media» of the opening session

Інформація про семінар.

1. П’ять ключових моментів.

Цілі:
  • Cприяння передачі досвіду економічних досліджень в країнах Європейського Союзу (1)
  • Підвищення кваліфікації та працевлаштування майбутніх випускників (2, 3)
  • Створення основи для майбутнього полюса європейських знань (4, 5)

1. Учасниками семінару «Економіка Європейського союзу і майбутнє відносин ЄС-Україна -2015» є студенти 3 вищих навчальних закладів в Одесі і державні службовці Одеської обласної державної адміністрації.

2. Методика навчання була розроблена та спеціально пристосована для студентів України щоб сприяти передачі досвіду в галузі наукових досліджень, навчання і викладання для молодих вчених для дослідження ЄС.

Для програми семінару були обрані актуальні теми досліджень ЄС та відносин Україна-ЄС для збільшення можливостей працевлаштування майбутніх випускників.

3. Частина 1 семінару (Сесії 1-10) пов’язана з процесом європейської інтеграції і створенням єдиного європейського ринку, загальної політики та європейської грошово-кредитної політики та інших важливих питань частини 1.

Частина 2 семінару (Сесії 11-17) присвячена відносинам між ЄС та Україною. Особливо будуть розглянуті Угода про Асоціацію України та ЄС, Східне партнерство та геополітика України.

Обширна бібліографія містить презентації в Power Point, відео зі звуком, книги – всі он-лайн в One-Drive-Platform (http://1drv.ms/1zzaPdT) для допомоги в дослідженнях студентам для їх презентацій та буде оновлюватися кожен навчальний рік (2015-2018), тому що ЄС, і особливо Україна, проходять через великі структурні зміни на економічному і політичному рівні.

4. За допомогою One-Drive платформи на семінарі ми сприяємо поширенню досліджень в галузі Європейського Союзу особливо необхідних на академічному національному рівні.

5. Семінар створює основу для майбутнього полюсу європейських знань

Ректори (ОНЕУ, OНУ) і проректор (ОНПУ) цих університетів обізнані про необхідність цього курсу.

Середньостроковим завданням даного семінару є створення відділу/інституту досліджень Європейського союзу для аспірантів.

Семінар є основою для майбутніх полюсів європейського знання.

2. Методика викладання.

Методика викладання та навчання даного семінару «Економіка відносин Європейського Союзу та відносини ЄС-Україна-2015» була розроблена так, щоб отримати кращий результат для українських студентів. Кінцева мета полягає в підвищенні компетенції студентів для досягнення наступних п’яти основних цілей.

2.1. Навчитися, як використовувати платформу One-Drive щоб спілкуватися онлайн з професором і колегами.

Документ про те, як використовувати платформу One-Drive доступний на платформі.

Перед початком семінару один помічник доступний для зустрічі із студентами щоб пояснити, як працювати з платформою One-Drive і як завантажити свої презентації.

Ця платформа допомагає всім учасникам (професору, співробітникам та студентам), спілкуватися між собою.

2.2. Поліпшення навичок презентації студентів

Науково доведено, що студенти вчаться краще за все на практиці,а не слухаючи професорів в класі. Тому в цьому семінарі студенти є основними гравцями (акторами) і очікується активна участь студентів з самого початку. Студенти роблять презентації і таким чином вони покращують свої навички презентації, що буде сприяти досягненню однієї з цілей викладача на семінарі. Це дуже важливо в їх професійному житті, тому що писати хороші роботи є важливим, але вміння представляти аргументи переконливим чином ще більш важливо.

Отже, як студенти вчаться, щоб поліпшити свої навички презентації?

Чотири PowerPoint презентації будуть завантажені в платформі One Drive і студенти матимуть консультацію, що дається одним із помічників з цього питання до початку семінару.

2.3. Ефективно використовувати мультимедійні засоби в своїх виступах

ОНЕУ робить всі технологічні інструменти доступні для того, щоб студенти могли скористатися перевагами наявних інструментів та технологій. Це означає, що студенти можуть використовувати мультимедіа в своїх виступах. У бібліографії пропонується вибір презентацій PowerPoint, відео (зі звуком) і анімацію для студентів, щоб краще привернути увагу і більш ефективно взаємодіяти з учасниками.

За допомогою зображень, тексту і звуку, учасники будуть запам’ятовувати презентації набагато краще, ніж просто слова.

Часові обмеження надані в презентації для того, щоб навчити студентів , як керувати часом презентацій.

2.4. Посилення компетенції з економічної тематики ЄС

Зміст презентацій студентів має відношення до їх академічного і професійного життя.

Перша частина семінару (Сесії 2-10) має справу з процесом європейської інтеграції і створенням єдиного європейського ринку.

Визначення та реалізація спільної політики Європейського Союзу та Європейської грошово-кредитної політики є іншими великими питаннями першої частини.

Друга частина семінару особливо присвячена відносинам ЄС-Україна. Крім того, докладно будуть розглянуті Східне партнерство та українська геополітика (Сесії 11-18).

2.5. Поліпшення навичок ведення дискусії.

Після кожної презентації студенти задають питання і обговорюють теми зі своїми колегами і професором. Студенти будуть заохочені розвивати колективне мислення і розглядати проблеми з різних точок зору. Крім того, будуть мати можливість синтезувати і примирити суперечливі погляди і цінності.

Студенти повинні переконати учасників з їх аргументами і професор, відразу після того, як кожна презентація представлена, дає коментарі до студентів про їх виступи та поради як поліпшити свої навички презентації.

3. Надання більшої видимості дослідженням ЄС на національному рівні.

На національному рівні Інформаційний центр Європейського Союзу (EUI) при ОНЕУ надішле до всіх (19) Інформаційних центрів ЄС в Україні пряме посилання на семінар на платформі One-Drive. Область дослідження Україна-ЄС тільки недавно придбала значення в зв’язку з кризою на Україні і геополітичною важливістю України. Майже кожен день європейські та міжнародні ЗМІ повідомляють про конфлікт України та кризу. Обидві сторони – ЄС та Україна – лише недавно (2014р.) показали реальну зацікавленість в глибших політичних відносинах.

Друга частина семінару присвячена питанню відносин ЄС та України та геополітичнлму значенню України.

Обширна бібліографія була відібрана та доступна он-лайн на платформі One Drive і буде відправлена до Представництва ЄС в Києві. Семінар може стати стимулом для інших університетів впровадити курси по відносинам між ЄС та Україною.

В ході недавніх виборів дві основні політичні партії набрали 60% голосів виборців, і вони проєвропейські, але більшість населення і студенти дуже мало знають про ЄС.

Таким чином, існує нагальна і гостра потреба в інформації та проведенні дослідження за темою Європейського Союзу в країні і в університетах України. Семінар є дуже скромним внеском в задоволенні цих потреб.

Чимало потрібно зробити, і це займе багато часу, поки європейські цінності будуть асимільовані і засвоєні суспільством України.

Програма

 

Сесія 1.

Частина 1. Офіційне відкриття Семінару. Ректор і проректор з медіа. Передмова і виступ професора Альваро Фернандеса

Питання.

Перерва 30 хв.

Частина 2. Вступ та презентація проф Альваро Фернандеса.

Питання та обговорення.

 

Сесія 2.

2.1. Основна інформація про Європейський Союз. Як працює ЄС: Лісабонський договір.

2.2. Порушення Договору членами ЄС. Зміни і доповнення в зв’язку з борговою кризою.

 

Сесія 3.

Європейська економіка. Ключові факти та цифри по Європі.

3.1 Розмір і зростання населення.

3.2. Економічна активність та торгівля: ВВП. Економічні стратегії зростання і міжнародної торгівлі.

 

Сесія 4.

Європейська інтеграція

4.1. Етапи економічної інтеграції: від зони вільної торгівлі до єврозони.

4.2. Теорії. Створення торгівлі, диверсифікація торгівлі.

4.3. Фінансовий союз, банківський союз.

4.4. Політична інтеграція (Шенгенська зона, візова політика).

4.5. Майбутнє європейської інтеграції.

 

Сесія 5.

Єдиний європейський ринок

5.1. Вільний рух товарів в ЄС.

5.2. Вільний рух послуг, капіталів і людей.

5.3. Захист від іноземної конкуренції.

5.4. Лісабонська стратегія для функціонування внутрішнього ринку ЄС.

 

Сесія 6.

Загальні політики Європейського союзу.

6.1. Бізнес. Індустріальні галузі, політика підприємства, малий та середній бізнес, єдиний ринок, вільне переміщення, конкурентоспроможність, завершення.

6.2. Сільське господарство. CAP, розвиток сільських районів, безпека харчових продуктів.

6.3. Наскрізні політики. Фінансова та економічна криза. Європа 2020-нова стратегія, більш ефективне регулювання, сталий розвиток, багатомовність.

6.4 Економіка, фінанси та податки. Фінансові послуги, бюджет, конкуренція, митниця, економіка. Боротьба з шахрайством, оподаткування.

 

Сесія 7.

Спільна сільськогосподарська політика.

7.1. Оригінальна система CAP

7.2. Реформи порядку денного. Задоволення потреб фермерів і споживачів.

 

Сесія 8.

Грошово-кредитна політика ЄЦБ.

8.1. Європейський центральний банк.

8.2. Організація і стратегія грошово-кредитної політики.

8.3. Євро: суверенна боргова криза і майбутнє євро.

 

Сесія 9.

ЄС і розширення.

9.1. Проблеми розширення.

9.2. Кандидати.

 

Сесія 10.

ЄС і країни, що розвиваються.

10.1. Іноземна допомога та економічний розвиток.

10.2. Політика розвитку ЄС. Цілі розвитку тисячоліття.

10.3. ЄС та країни АКТ.

 

Сесія 11.

Договір про Асоціацію Україна- ЄС. Частина 1.

11.1. Загальні принципи. Торгівля. Економічне і секторальне співробітництво. Фінансове співробітництво.

 

Сесія 12.

Договір про Асоціацію Україна- ЄС. Частина 2.

12.2 Порядок денний для підготовки здійснення Люксембурзької Угоди (червень 2013 року).

 

Сесія 13

Східне партнерство, політика сусідства.

13.1. Східне партнерство 2009

13.2. Багатосторонні платформи Східного партнерства 2014-2017. Демократія, належне врядування та стабільність, економічна інтеграція, енергетична безпека та контакти між людьми.

13.3. Політика сусідства ЄС (2004). План дій. Фінансова підтримка. Економічна інтеграція. Легкі поїздки в ЄС. Технічна і фінансова підтримка.

 

Сесія14.

Фінансова допомога ЄС Україні.

14.1. Фінансове співробітництво ЄС- Україна (Угода про Асоціацію).

14.2. Фінансова допомога ЄС Україні (Лютий 2014).

14.3. Допомога МВФ Україні (Березень 2014).

 

Сесія 15.

Членство України в СОТ.

15.1. Шлях України до СОТ.

15.2. Україна – член СОТ (2008). Зобов’язання, викладені в доповіді Робочої групи. Доступ до ринку товарів. Доступ до ринку послуг. Торгові партнери.

 

Сесія 16.

Євразійський митний союз/економічне співтовариство (2014 року).

16.1. Митний союз. Білорусь, Казахстан і Росія.

16.2. Доступ до ринку (пільги та обмеження).

16.3. Політика розширення.

16.4. Переваги для кого? – аналіз Світового банку.

 

Сесія 17.

Геополітика України.

17.1. Геополітичне значення України і майбутні перспективи геополітичного балансу.

17.2. Конфлікти інтересів: українські політичні партії, ЄС, США, Росія.

 

Сесія 18

Криза Європейського Союзу.

 

Сесія 19

Завершальна сесія та вручення сертифікатів ректором.

Реалізація семінару

1. Зарахування на семінар

Помічник Гліб Задорожко (OНПУ) координував зарахування студентів на семінар. Були зараховані 40 студентів з 3 університетів.

2. Зустрічі до початку семінару.

Академічний координатор провів ряд зустрічей з асистентами по роз’ясненню викладання та навчальної методології семінару і для складання груп студентів для проведення презентацій.

Зустрічі з ректором, проректором та асистентами.

Було проведено кілька зустрічей та були розроблені декілька адміністративних документів для офіційної реалізації проекту в університеті (OНЕУ).

3. Поліпшення навичок презентації.

Юлія Барабаш провела 2 сесії для студентів до початку семінару на тему «Поліпшення ваших навичок презентації».

4. Як працювати з платформою One-Drive. Skype конференція (Лісабон-Одеса).

Проф., д-р Паоло Пінто (Universidade Lusiada, Лісабон) та д-р Едгар Роха (старший економіст, Лісабон) провели Skype конференцію з учасниками семінару.

Після презентації асистентів студенти мали можливість задавати питання.

5. Офіційне відкриття семінару.
6. Сесії семінару.
  • 6.1. Обговорення новин ЄС та Світу.
  • 6.2. Вступна лекція Академічного координатора.
  • 6.3. Презентації студентів.
  • 6.4. Оцінка презентацій професором.
  • 6.5. Обговорення зі студентами.
7. Заповнення анкети про задоволеність студентів методикою викладання і навчання.

Questionaire – Quality control ERASMUS+

8. Завершальна сесія.

Промова ректора, проректора та наукового координатора.

Вручення сертифікатів ректором.

 

 

 

Поширення

6.1. Академічний координатор був запрошений до Одеського національного політехнічного університету (ОНПУ) деканом Світланою Філіповою виступити на конференції: «Проблеми економічного розвитку промислових підприємств» в Одеському національному політехнічному університеті. У своєму зверненні він мав можливість згадати грант, наданий ЄС для нашого семінару.

6.2. Академічний координатор був запрошений до Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова завідуючим кафедрою світової економіки і міжнародних економічних відносин 22-23 квітня 2016 року на конференцію «Добробут націй в умовах глобальної нестабільності», щоб розповісти про його грант від ЄС.

International conference: «Problems of economic development of industrial enterprises» at Odessa National Polytechnical University. Sergey Jakubovsky is asking questions to Alvaro Fernandes.

Speakers of the conference

Video for «VESTI Odessa» about conference

6.3.Академічний координатор запросив директора регіонального інституту державного управління д.е.н. Миколу Іжу відправити державних службовців на наступний семінар у вересні-листопаді 2016.

Була досягнута домовленість про участь 5/7 співробітників Інституту без зобов’язань проводити презентації.

6.4. Презентація Веб-сайту та обговорення


Альваро Фернандес
Академічний координатор
ОНЕУ
вул. Преображенська, 8
Україна, Одеса, 65082
моб. +38066 5033216
e-mail: ajlfernandes777@yahoo.de
ІЦ ЄС ОНЕУ +38048 7230378