Інтервʼю з випускницею Анною Лозінською – засновницею Buttercup English Courses

Анна
Лозінська
Випускниця ФМОІТ ОНЕУ та засновниця Buttercup English Courses

Одеський Національний Економічний Університет завжди був своєрідним інкубатором крутих бізнес-ідей, навіть у надважки часи сьогодення. Наша співбесідниця – Анна Лозінська, випускниця ФМОІТ ОНЕУ та засновниця Buttercup English Courses.

Про те, як зараз народжуються стартап-ідеї, про страхи та радощі особистого керування компанією, а також про те, як важливо завжди мати при собі “план Б”, з Анною поговорила Вікторія Тарасенко.

Вітаю, Анно! Одразу перейдемо до головного – як саме виникла ідея створення вашої школи англійської мови?

– Ідея виникла спонтанно… Коли почалися проблеми з електрикою, з онлайн-заняттями, мені не було де їх проводити – вдома ні світла, ні інтернету, то ж я почала розглядати варіант оренди офісу. Я знайшла офіс, який можна було орендувати, й подумала: “Навіщо там самостійно проводити уроки, якщо в мене ще є знайомі викладачі, які мають такі самі проблеми?” Тому я вирішила зібрати своїх викладачів разом, щоби спільно працювати на курсах.

Тобто такий, трошки, вихід із зони комфорту, народив новий бізнес, нову школу? Як це – бути молодим підприємцем у воєнний час?

– Спочатку було складно. Коли розпочалася війна, я навіть не думала, що можна щось самостійно зробити. Мені завжди хотілося відкрити свій бізнес, у мене завжди було багато ідей, але через воєнний час, на жаль, можливості дуже скоротилися. Але тепер, після Нового року, я побачила, що є стійкий попит на міжнародні іспити, зокрема, серед тих, хто виїхав за кордон – їм дуже потрібна англійська. Люди хочуть вступати до коледжів, університетів, і тому на це є попит. Знання англійської мови є актуальним…

Англійська мова взагалі актуальна в будь-який час, а зараз – тим більше… А що з навчання в ОНЕУ допомогло вам найбільше при відкритті власного бізнесу та веденні його зараз?

– Конкретно з приводу англійської мови – заняття в ОНЕУ з бізнес-англійської з нашим викладачем відкрили мені, скажімо так, шлях до міжнародних іспитів. Я здала на міжнародний сертифікат з конкретно бізнес-лексики, бізнес-англійської, це кембриджський сертифікат – я підтвердила свій просунутий рівень С1.

Цей сертифікат мені дуже допоміг у роботі, коли я працювала фінансовим менеджером у міжнародній компанії, а також пізніше, коли почалася війна, почалися проблеми із виплатами зарплати, як у багатьох бізнесів… цей сертифікат допоміг мені почати викладати англійську, бо його було цілком достатньо.

Що ж до інших навичок, то я сама веду свої курси: облік, податки, маркетинг, менеджмент – все, що я проходила в університеті, допомогло мені тепер самостійно керувати своїм бізнесом.

Відповідно, наразі нема потреби наймати додаткових спеціалістів…

– Так і є. На цьому етапі розвитку бізнесу це ще й непогана економія.

Які переваги саме ваших курсів можете назвати основними?

– Наразі одна з найактуальніших – це стабільна електрика та стабільний інтернет. У нас в Одесі у людей вдома часто проблеми з електроенергією, і багатьом доводиться постійно скасовувати чи переносити онлайн-заняття, а саме онлайн для багатьох – це комфортний формат навчання. Отож, у нас в офісі немає жодних проблем з електрикою та інтернетом, і тому ми можемо спокійно проводити як офлайн-, так і онлайн-заняття в будь-який зручний час.

А графік ваших занять – він вибудовується індивідуально, чи є якийсь певний розклад?

– Ми намагаємося максимально підлаштовуватись під учнів, тобто ми набираємо учнів на індивідуальні заняття та на міні-групи. Отже, дві-три людини – це наш стандартний формат, щоб ми всім могли гарантовано приділити увагу, і з усіма все ідеально відпрацювати.

З приводу графіка – ми працюємо сім днів на тиждень, з дев’ятої ранку до восьмої вечора. Ми розуміємо, що хтось працює, хтось навчається, тому, звісно, намагаємось підлаштовувати графіки. Комусь, наприклад, зручно вчитися у вихідні – і ми даємо таку можливість.

До речі, у вас зараз багато викладачів?

– На даний момент у нас шість викладачів, які працюють як у очному, так і лише в дистанційному форматі – наприклад, деякі знаходяться за кордоном. Всі наші викладачі сертифіковані: або з міжнародним сертифікатом, або з дипломом.

То що отримують випускники ваших курсів на виході? Це сертифікат про закінчення, або ви просто надаєте знання та навички, а потім випускники мають сертифікуватися самі?

– У нас немає фіксованих курсів, наприклад, “Загальна англійська за три місяці”, тож, кожен з учнів працює у своєму власному темпі, адже комусь потрібно більше часу, комусь менше. Протягом навчання ми періодично проводимо тестування, щоб оцінювати прогрес, або ж на особистий запит учнів.

Відповідно, закінчення навчання проводиться залежно від мети – наприклад, до нас приходять із побажанням за рік підготуватися до складання іспиту. Таким чином, виходячи з цієї мети, ми вибудовуємо процес навчання.

Ми не є сертифікаційним центром, ми не проводимо іспити, проте ми готуємо до їхньої здачі, максимально ефективно та комфортно для учнів.

Що вам особисто подобається і не подобається в тій справі, яку ви зараз робите?

– Давайте почнемо з негативного – це все займає дуже багато часу. Ми відкрилися зовсім недавно, тобто фактично я займаюся своїм бізнесом всього два місяці, але можу визнати, що все забирає час, і багато. Можу, наприклад, о десятій годині вечора вирішувати якісь питання, налаштовувати рекламу – і це, звісно, впливає на взаємини з моїми близькими. Хочеться відпочивати – а доводиться багато працювати! Але бізнес ще на стадії налаштування, отже це неминуче.

Що ж до позитивних аспектів – це, звичайно, можливості на майбутнє. Зараз, ясна річ, ми тільки починаємо, але в мене вже є учні, є мої співробітники, є плани, безліч ідей, які напрямки можна розвинути.

Найважливіше – є захоплення своєю справою, бажання розвивати її в майбутньому. Справа навіть не в очікуванні великих грошей – просто у перспективах.

Саме так. Одразу знайти свою справу, якою ти хочеш займатися в житті – не всім це взагалі вдається, і це дуже круто. То ж яку пораду ви можете дати всім студентам, які мріють відкрити власний бізнес?

– По-перше, стандартно – це, звичайно, спочатку написати план, розробити його заздалегідь. Можна мати круту ідею в голові, але коли справа сягає реалізації цієї ідеї,залучення інвестицій, можна часом навіть запанікувати. І це цілком нормально, це правда життя. То ось, щоб було не так страшно, важливо прописати все максимально докладно, кожен пункт за пунктом.

І по-друге, напевно, нестандартне – не зациклюватись на одній ідеї. Можна, наприклад, все життя мріяти відкрити свій ресторан, як це було, до речі, зі мною – я з першого курсу мріяла працювати в готельно-ресторанному бізнесі. Ну ви ж розумієте – Одеса, туризм, курортне місто… А потім – карантин, війна, туризм стикається з великими труднощами, і в мене був, фактично, такий крах моєї мрії, усвідомлення, що навряд чи в мене щось вийде.

Тоді я просто вирішила піти в іншому напрямку, не зациклюватися на одній тільки концепції. І ви знаєте, це інше також може вам дуже сподобатися. Як, ще раз, це сталося зі мною. Зрештою, економічний університет – це основа, база, на якій можна побудувати фактично будь-який бізнес. Головне – щоб були ідеї, сили та натхнення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *